МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Національна символіка України
Основними носіями національної символіки держави є герб, прапор і гімн. Вони втілюють у собі провідну національну ідею соборності українських земель, їхньої багатовікової державної традиції і демократичного, республіканського ладу.
Державний Герб України
Дев’ятнадцятого лютого 1992 року Верховна Рада України прийняла постанову «Про державний герб України», якою було затверджено як малий герб держави тризуб золотої фарби на синьому щиті. Походження цього символу дуже давнє. Цей знак можна побачити в археологічних знахідках з Перещетинського та Мартенівського городищ VI – VIII століть на Полтавщині та Київщині. Тризубці з давніх поселень засвідчують, що задовго до появи Рюриковичів вони були знаками родових старійшин у слов’ян. Перша згадка про тризуб у літописах належить до X століття. У ті часи він вшановувався як своєрідний оберіг. За часів Київської Русі тризуб стає великокняжим знаком. Його зображують на монетах, печатках, посуді, цеглі, настінних розписах.
Відомо, що київський князь Володимир Святославович (980—1015) карбував тризуб на монетах, де з одного боку зображувався його портрет, а з другого — тризуб з написом «Володимир на столі, а це його серебро». Цей же знак було знайдено й на монетах князя Ярослава Мудрого, а також у гербі його доньки Анни Ярославни – королеви Франції.
Державний Прапор України
Державним прапором України з 28 січня 1992 року визнаний прямокутний стяг із рівновеликих горизонтальних смуг: верхня – синього, а нижня – жовтого кольорів. Ці барви були символічними для Київської Русі до прийняття християнства. Після хрещення держави вони були освячені образом животворного Хреста. За добу монголо-татарської навали ця символіка зникла. Але згодом вона відродилася в церковних оздобах та гербах українських міст. Майже всі вони були облямовані жовто-блакитними кольорами. XVIII століття з блакитного полотнища вироблялися всі полкові й сотенні козацькі прапори Війська Запорізького. Жовтою фарбою а них наносили хрест, зорі, зброю або постаті святих. Вибір українцями жовто-блакитних кольорів був умотивований тим, що символами країни є чисте небо (синій колір) та пшенична нива (жовтий колір).
Давня символіка українців відродилася нову в гербі й прапорі Української Народної Республіки, що були ухвалені Центральною Радою 1918 року. Але ненадовго. За часи радянської влади національними барвами Української РСР вважалися червоний та блакитний. Лише 4 вересня 1991 року, після проголошення Україною незалежності, жовто-блакитний прапор знову був піднятий над будинком Верховної Ради.
Державний Гімн України
В основу Державного Гімну України був покладений національний гімн, створений 1803 року на музику західноукраїнського композитора і диригента Михайла Вербицького. Текстом до нього став відомий вірш Павла Чубинського «Ще не вмерла Україна».
За різних часів національними українськими гімнами вважалися також «Заповіт» Т. Шевченка та «Вічний революціонер» І. Франка на музику Д. Січинського. На Галичині співали «Мир вам, браття» та церковний гімн «Боже, великий, єдиний, нам Україну храни» на слова О. Кониського і музику Л. Лисенка.
Павло Платонович Чубинський (1839—1884) — відомий український поет, етнограф та фольклорист, юрист за фахом. Серед його науково-літературної спадщини багато робіт-досліджень побуту, звичаїв, пісень, говірок та народних вірувань українців, поетичні збірки. Але чи не найбільшу популярність Чубинському приніс вірш «Ще не вмерла Україна» (1862). Цей сповнений патріотизму твір швидко поширився серед народу, студентської молоді та інтелігенції. Він так подобався читачам, що його авторство навіть приписували Т. Шевченкові.
Закон України «Про Державний Гімн України» від 6 березня 2003 року
Стаття 1. Державним Гімном України є національний гімн на музику М. Вербицького зі словами першого куплету та приспіву твору П. Чубинського в такій редакції:
- «Ще не вмерла України і слава, і воля,
- Ще нам, браття молодії, усміхнеться доля.
- Згинуть наші воріженьки, як роса на сонці.
- Запануєм і ми, браття, у своїй сторонці.
- Приспів:
- Душу й тіло ми положим за нашу свободу,
- І покажем, що ми, браття, козацького роду».
Нормативнi документи
Про відродження історико-культурних та господарських традицій Українського козацтва
Про День Українського козацтва
Про Концепцію допризовної підготовки і військово-патріотичного виховання молоді
Положення про Всеукраїнську дитячо-юнацьку військово-патріотичну гру Сокіл (Джура)